ВИК И ЕЛЕКТРО УСЛУГИ. Водопроводът и Електроинсталацията са измежду основните инсталации, без които домът не може.
ВИК УСЛУГИ:
ВИК |
---|
Хоризонтален щранг |
Вертикален щранг с Ф110 |
Окопаване на тръби в баня и къртене |
Подмяна на водомери |
ВИК. Даже и при готова, обитаема къща, все някога настъпва моментът, когато водопроводът ще „проплаче“ за ремонт. Да не говорим за амортизирания ни жилищен фонд, изграден по отдавна отживели технологии с поцинковани стоманени тръби, доволно ръждясали и частично запушени от ръжда и утайки.
На пазара се предлага всичко необходимо за подмяна на старата и износена водопроводна инсталация – медни и пластмасови тръби с всички необходими фитинги за тях. Тръбопроводите за топла вода задължително се топлоизолират с маркучи от порест каучук. Другото правило е, че не е желателно тръбопроводите да се прокарват по външни стени, защото през зимата водата в тях може да замръзне. Това иначе логично изискване също е доста архаично и произтича от някогашната липса на материали. В немалко случаи обаче, особено при по-малки по площ къщи, банята или кухнята опират на външна стена и тогава не може да се избегне поставянето на тръби на такава стена. Проблемът се решава отново с добра топлоизолация, този път на всички тръби. Когато къщата не се обитава редовно и не се отоплява цялата, около тръбите на критичните участъци може да се навие нагревателен проводник, който, включен през термостат, да поддържа температура над точката на замръзване, примерно 4-5 °С. Това решение налага малко по-високи начални разходи, но впоследствие многократно ще се изплати.
Подобно на каналните тръби желателно е и водопроводните да имат лек наклон за сигурното оттичане на водата при източване на инсталацията. Това във вилните сгради през зимата често се практикува.
ЕЛЕКТРО УСЛУГИ
Електро |
---|
Прокарване на ел.инсталация |
Подмяна на ново табло с 4 бушона |
Подмяна на ново табло с над 4 бушона |
Електрическата инсталация присъства във всяка постройка и често е източник на повреди, които, ако не се отстранят навреме, може да създадат сериозни проблеми, включително да се стигне до нещастни случаи от токов удар или даже пожар.
С малки изключения, и то основно за производствени цели, където често се използва трифазен ток, електроинсталацията в дома е еднофазна – т.е. електрическият ток тече по два проводника, като напрежението помежду им е 220 V. Единият е фазовият проводник, а другият е т. нар. „нулев“ проводник. При добре заземена мрежа електрическият потенциал между нулевия проводник и земята трябва да бъде равен или близък до нула. При дълги, силно разклонени мрежи в крайните или крайградските квартали често пъти между нулевия проводник и земята може да се измери електрически потенциал. При добре изпълнената електрическа инсталация между нулевия проводник и различни заземени метални инсталации, като водопровод с метални тръби, например, не бива да има потенциална разлика.
Според мощността на захранваните прибори инсталацията най-често се изпълнява в три кръга – осветление, обикновени контакти и усилени контакти. Поради сравнително малкото натоварване мрежата за осветителните прибори се изпълнява с меден проводник с напречно сечение 1,5 mm2 и се защитава с предпазител за максимална сила на тока 10 А. Проводници с такова сечение са подходящи за натоварване до 2,2 kW.
Обикновените електрически контакти се захранват от проводници с напречно сечение 2,5 mm² и се защитават с предпазител 16 А. Допустимото натоварване е 4,4 kW.
За захранване на по-мощни отоплителни електрически печки, големи кухненски печки или бойлери се предвижда силова инсталация с проводници с напречно сечение 4 mm2 и предпазител за 25 А. Инсталация с такива проводници издържа натоварване до 5,5 kW.
Инсталацията се разделя на самостоятелни кръгове не само по етажи и според натоварването, а при възможност и по помещения. Така изключването на един предпазител ще предизвика спиране на тока само в едно помещение, а не на целия етаж например. Също така е напълно недопустимо да се обединяват осветителни със силови кръгове. При двуетажна къща на всеки етаж се поставя отделно разклонително електрическо табло с предпазители. Линията между него и основното табло с електромерите се прави с проводник със сечение 6 mm² и се защитава с предпазител 35 А.
В инсталациите се използват три вида предпазители – два автоматични и един със стопяема жичка. Последният е най-стар и несъвършен, но все още е разпространен у нас. Същинският предпазител (бушон) представлява кухо порцеланово тяло напълнено със ситен кварцов пясък. По оста му преминава меден проводник с точно определено сечение, което съответства на максималния ток, който предпазителят пропуска, без да изгори. При надвишаване на тази граница проводникът се стопява и електрическата връзка се прекъсва. В задния край на всеки здрав бушон се намира т. нар. „око“, което представлява диск с диаметър около 3 mm, споен към предпазния проводник. В зависимост от мощността, за която е предвиден предпазителят, „окото“ има различно оцветяване, например червен за 10 А, сив за 16А, жълт за 25 А и черен за 35 А. При изгаряне на предпазителя дискът пада в капачката и това лесно се вижда през предпазното стъкло.
Правилно е изгорелият бушон да се заменя само с нов, а не да се „закърпва“ чрез поставяне на снопче жички, което свързва двата електрода. Така ремонтираният бушон в действителност вече няма да изпълнява защитните си функции, защото никой не може да прецени точно ток с каква сила ще пропусне снопчето, преди да се стопи. В такива случаи обикновено се действа според максимата „колкото повече, толкова по-добре“, което може да се окаже фатално при възникване на късо съединение в инсталацията.
Единият от двата автоматични предпазители (с кръглото тяло) представлява преходно решение, защото заменя значително по-несъвършените стопяеми предпазители при запазване на съществуващо електрическо табло. Той се завива в гнездото на обикновен предпазител. Автоматичният реагира по-бързо и по-точно, а връзката след изключване се възстановява само чрез натискане на по-големия от двата бутона. Освен това отпада възможността от произволно усилване чрез поставяне на произволно дебели жички.
Съвременните електрически табла се изпълняват с автоматични предпазители с плоско тяло, като показания на снимката. Те заемат значително по-малко място и се монтират върху две специални успоредни метални шини. Предпазителят се включва чрез избутване на лостчето нагоре.